Endodoncja - leczenie kanałowe

Stomatologia to niezwykle szeroka dziedzina, która dzieli się na wiele pomniejszych zagadnień. Jednym z nich jest endodoncja, potocznie określana jako leczenie kanałowe. W jej kręgu zainteresowań leżą choroby dotykające ozębnej oraz miazgi zęba. Ze względu na to, że jest to część naszej jamy ustnej, która normalnie jest ukryta przed naszym wzrokiem, w trakcie badań oraz zabiegów wykorzystywany jest specjalistyczny mikroskop.

Miazga zębowa - gdzie się ona znajduje?

Chcąc zrozumieć czym zajmuje się endodoncja, należy uświadomić sobie z czego składa się ząb. Nie jest to bowiem jedynie twarda tkanka szkliwa i zębiny. W jej wnętrzu są również części miękkie, czyli tzw. miazga zębowa, w skład której wchodzą nerwy oraz naczynia krwionośne. Warto przy tym wiedzieć, zdecydowana większość długotrwałych przypadków bólu zęba wynika z zainfekowania miazgi zębowej. Jest to zatem dość wrażliwa część zęba. Co istotne, znajduje się ona nie tylko wewnątrz korony zębowej, ale także w korzeniu.

Czym jest endodoncja?

Endodoncja specjalizuje się w zajmowaniu częścią miazgi, która uległa zainfekowaniu i na jej powierzchni pojawił się stan zapalny. Jest to zatem leczenie kanałowe, którego celem jest oczyszczenie oraz poszerzenie kanałów korzeniowych oraz wypełnienie kanału oraz komory gutaperką lub innym, odpowiednio dobranym środkiem. Cały zabieg jest dość krótki i najczęściej trwa od 30 do 40 minut.

Zabieg endodoncji polega zatem na usunięciu miazgi, która została uszkodzona poprzez zmiany chorobowe, a następnie wypełnienie szczeliny środkiem, który zapobiegnie dalszemu postępowaniu infekcji. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyleczonych korzeni zęba w ustach pacjenta. Następnie możliwe jest odbudowanie na ich powierzchni korony zębowej, czyli zainstalowanie implantu.

Warto pamiętać jednak że zabieg nie jest w stu procentach skuteczny. Czasem jego jednorazowe przeprowadzenie nie wystarczy. W takim przypadku cały proces trzeba powtórzyć, ponownie udrażniając kanał oraz wypełniając go specjalistycznym środkiem.